Na základě studie bytového domu vytvořené v minulém semestru jsem vypracoval podrobnější řešení tohoto projektu. Konstrukční řešení bylo vyřešeno zavěšenou železobetonovou krabici na superkonstrukci, na kterou byly klasickým způsobem vyzděny stěny samotného bytového domu. Svislé konstrukce jsou z keramických tvarovek šířky 25 cm se stejně tlustou tepelnou izolaci z minerálních desek. Tato tloušťka izolace řadí dům mezi nízkoenergetické. Vodorovné konstrukce jsou železobetonové monolitické. Stěny jsou omítnuty vápennou omítkou na armovací síťku. Výplně otvorů tvoří okna a posuvné balkónové dveře z hliníkových profilů. Střecha je uvažována jako jednoplášťová plochá, extenzivně zatravněna.

Při návrhu interiéru bytu s terasou byla upravena dispozice tak, aby koupelna byla pohodlně přístupná z klidové zóny. Vznikla chodba, která díky skříňově příčce se stala šatnou. Původně umístěný vstup do ložnice rodičů přes obývací pokoj byl zrušen, čímž se zvýšil komfort tohoto bytu.

Byt s terasou o výměře 125,5 m2 je největším bytem v navrhovaném objektu. Dominantní je nárožní loggie orientována na západ. Loggie je přístupná z obývacího prostoru a z ložnice rodičů. Nášlapnou vrstvu tvoří dubový rošt. Obývací prostor se dá rozdělit na tři části. Na část kuchyňskou, jídelní a společenskou. Ve společenské zóně se nachází nika s vestavěnou knihovnou. Kuchyňský kout s ostrůvkem pro vaření se nachází blízko vstupu do bytu a také má přímé propojení s místností pro domácí práce s pračkou. Podlaha je v celém bytě je jednotná a tvoří ji dubové vlýsky. Výjimku tvoří místnost pro domácí práce, wc a koupelna, kde je lité tmavě šedé broušené terazzo. Vstupní hala je prostorná místnost, kde je výrazně dominantní skříňová příčka v dýze javoru. Dveře jednotlivých skříní se střídají s dveřmi do dětského pokoje a koupelny. U vstupu se nachází nika pro odkládání svrchních oděvů. Před odchodem z bytu na drobné nedostatky upozorní zrcadlo umístěné mezi dveřmi wc a vstupními dveřmi do bytu. Vstupní hala je od obývacího prostoru oddělena posuvnými dveřmi. Barevnost stěn i stropů je bílá. Dětský pokoj je vybaven lakovaným nábytkem na míru. Symetricky je pod oknem umístěn stůl, knihovna a postele. Oproti tomu na protější stěně jsou asymetricky umístěny dvě šatní skříně. Barevnosti je ve slonové kosti. Stěny pokoje jsou jako jediné v celém bytě tvořené sytou žlutou barvou. Koupelna je relaxačním prostorem pro všechny obyvatele bytu. Vana, umyvadlo, wc i sprcha jsou napojeny na rozvody díky instalační příčce podél celé koupelny. Podlaha z litého broušeného terazza s požlábkem umožňuje snadnou péči o pořádek. Stěny jsou obloženy lesklým obkladem 300x100 mm do výšky překladu okna. Zrcadlo přes velkou části stěny opticky zvětšuje prostor koupelny. Zásuvky jsou ukryty ve vestavěné skříňce vedle zrcadla. Koupelna je osvětlena pouze bočním osvětlením umístěným nad umyvadlem a vanou. Prostor pro sprchování odděluje od ostatní části koupelny skleněná stěna z bezpečnostního tvrzeného skla. Ložnice je jediným prostorem v bytě, který má nepravidelný půdorys. V nejužším místě je vestavěná skříň. Dýha použitá pro tuto místnost je z exotického dřeva Wenge. Stínění v celém bytě je řešeno pomocí exteriérových slunečních lamel. Stínění terasy pak tvoří systém textilních rolet.

kuchyněkoupelnapůdorys

ZS 2010-2011  6. ročník

vedoucí práce:
doc.Ing.arch. Jiří Oplatek-SIA
doc.Ing.arch. Dagmar Glosová, CSc.

< Home